Siemens 3SK2122-1AA10
SIRIUS safety relay Basic unit 3SK2 series 10 F-DI, 2 F-DQ,
Tell us what you need?
Condition
Need more?
Need something we currently don't have available? Our sourcing team can help you find what you need
Introducing the SIRIUS safety relay Basic unit from the 3SK2 series, designed with advanced safety features tailored for industrial applications. This model, equipped with 2 F-DI and 2 F-DQ inputs, operates at a supply voltage of 24V DC.
The 3SK2122-1AA10 relay can be parameterized easily via the SIRIUS Safety system, ensuring flexible integration into existing setups. With an overall width of just 22.5 mm, it can fit into compact spaces while providing reliable performance.
SIRIUS safety relay Basic unit 3SK2 series 10 F-DI, 2 F-DQ, 1 DQ, 24 V DC Can be parameterized via SIRIUS Safety ES 22.5 mm overall width screw terminal up to SILCL 3 (DIN EN 62061) Up to Performance Level E (ISO 13849-1) Output expansions 3SK1 and fail-safe motor starters 3RM1 via device connector connectable
General
Manufacturer:
Siemens
Range:
Sirius
Type of product:
Relays
PLM
Product phase:
Active
PLC
Supply voltage:
24V DC
Logistics
Dimensions:
2,25 x 12,45 x 10,00
Weight:
0.51lbs
Commodity Code:
ECCN number:
N
EAN:
CO2 eq
-72%
Resource use minerals and metals
-95%
Water use
-83%