ABB ACS580-01-062A-4
ACS580 GENERAL PURPOSE SERIES INVERTERS, ACS580 SERIES (3 PHASE…
(Z-)Options
No matching z-options found.
Excl. Tax
Transport and Handling Information
Express shipping and rush orders
Need more?
Need something we currently don't have available? Our sourcing team can help you find what you need
The ABB ACS580-01-062A-4 is a versatile general purpose inverter designed for industrial applications within the electrical sector. Engineered to operate efficiently with three-phase voltages from 380 to 480 V, this inverter provides a robust capacity of 30 kW and supports currents up to 62 A.
ACS580 GENERAL PURPOSE SERIES INVERTERS, ACS580 SERIES (3 PHASE 380-480 V), CAPACITY: 30KW, CURRENT: 62A
General
Manufacturer:
ABB
Range:
ACS
Subrange:
580
Type of product:
General purpose inverters
PLM
Product phase:
Active
Logistics
Dimensions:
20,30 x 60,00 x 25,80
CO2 eq
-63%
Resource use minerals and metals
-88%
Water use
-57%