ABB ACS580-01-088A-4
ACS580 FREQUENCY CONVERTER; 45 KW I2N 88 A, PROTECTION CLASS IP21,…
The ABB ACS580-01-088A-4 frequency converter is engineered for robust industrial performance, offering 45 kW output power with a nominal current of 88 A. Designed to meet the demanding requirements of modern electrical systems, this device ensures efficient motor control and energy savings across diverse applications.
ACS580 FREQUENCY CONVERTER; 45 KW I2N 88 A, PROTECTION CLASS IP21, EMC CLASS C2
General
Manufacturer:
ABB
Range:
ACS
Subrange:
580
Type of product:
Frequency converters
PLM
Product phase:
Active
Logistics
Dimensions:
89,60 x 32,90 x 29,30
CO2 eq
-63%
Resource use minerals and metals
-88%
Water use
-57%