SCHNEIDER ELECTRIC ATV630D22Y6
ATV630 - Frequency converter - 22kW/30HP - 500V/690V - IP00
This variable frequency drive delivers a powerful output of 22kW (30HP) and operates efficiently at voltages ranging from 500V to 690V. The ATV630 is engineered for exceptional performance in demanding environments, with an IP00 rating that allows for versatile installation options.
General
Manufacturer:
SCHNEIDER ELECTRIC
Range:
Altivar
Subrange:
630
Type of product:
Variable frequency drives
PLM
Product phase:
Active
Logistics
Dimensions:
80 x 39,5 x 48,5
N
EAN:
CO2 eq
-63%
Resource use minerals and metals
-88%
Water use
-57%