SCHNEIDER ELECTRIC ATV630D37Y6
ATV630 - Frequency controller - 37kW/50HP - 500V/690V - IP00
The ATV630D37Y6 Frequency Controller is engineered for optimal control of industrial motors, offering a power output of 37kW (or 50HP) with versatile voltage options of 500V to 690V.
Choose the ATV630D37Y6 for reliable performance and efficiency in your electrical applications.
General
Manufacturer:
SCHNEIDER ELECTRIC
Range:
Altivar
Subrange:
630
Type of product:
Variable frequency drives
PLM
Product phase:
Active
Logistics
Dimensions:
108 x 42 x 58
N
EAN:
CO2 eq
-63%
Resource use minerals and metals
-88%
Water use
-57%