SCHNEIDER ELECTRIC ATV630U22Y6
ATV630 - Drive - 2.2kW/3HP - 500V/690V - IP00
The ATV630U22Y6 is a high-performance variable frequency drive manufactured by Schneider Electric, designed to enhance the efficiency of your electrical systems. With a power output of 2.2kW (3HP) and voltage options of 500V/690V, this drive is suitable for a variety of industrial applications.
Engineered with an IP00 rating, the ATV630 is ideal for environments where dust and moisture are not deterrent factors. Its compact dimensions of 80 x 40 x 48 mm make it a perfect fit for mini pallets, optimizing space without compromising on performance.
General
Manufacturer:
SCHNEIDER ELECTRIC
Range:
Altivar
Subrange:
630
Type of product:
Variable frequency drives
PLM
Product phase:
Active
Logistics
Dimensions:
80 x 40 x 48
N
EAN:
CO2 eq
-63%
Resource use minerals and metals
-88%
Water use
-57%