INDRAMAT DDC01.1-K050A-DL01-01-FW
DDC DIGITAL INTELLIGENT SERVO DRIVE WITH PROTECTION: SERIES
Cashback
Excl. Tax
Transport and Handling Information
Express shipping and rush orders
Need more?
Need something we currently don't have available? Our sourcing team can help you find what you need
Offering a current rating of 50A with the capacity to support standard ratings up to 200A, this model is built for single-axis positioning control. The DDC Series provides advanced functionality with its code functionality, enhancing precision and efficiency in your operations.
DDC DIGITAL INTELLIGENT SERVO DRIVE WITH PROTECTION: SERIES 1, MODEL 1, COOLING TYPE: NATURAL CONVECTION, TYPE CURRENT: 50A, STANDARD (100A 200A RATED CURRENT), COOLING TYPE: NATURAL CONVECTION, SINGLE-AXIS POSITIONING CONTROL, FUNCTION CODE:01 FUNCT
General
Manufacturer:
INDRAMAT
Range:
DIAX02
Subrange:
DDC
Type of product:
Servo drives
2nd item code:
DDC01.1-K050A-D
PLM
Product phase:
Obsolete
Logistics
Dimensions:
63,5 x 50 x 29,8
CO2 eq
-63%
Resource use minerals and metals
-88%
Water use
-57%