INDRAMAT RAC2.3-200-460-A0I-W1
RAC SERVO SPINDLE DRIVE CONTROLLER SERIES:2, VERSION:3, RATE
This spindle drive features a rated current of 200A and supports three-phase AC supply voltages of 400V at 50 Hz and 460V at 60 Hz, making it suitable for a wide range of machine tools and automation systems. Speed command is provided via an analogue ±10 V signal, ensuring accurate and responsive speed regulation.
RAC SERVO SPINDLE DRIVE CONTROLLER SERIES:2, VERSION:3, RATED CURRENT:200A, AC SUPPLY VOLTAGE: 3 X AC 400V/50 HZ, 3 X AC 460V/60 HZ, SPEED COMMAND VALUE: ANALOGUE (+/- 10V), WITHOUT ADDITIONAL INTERFACES, INCREMENTAL ENCODER OUTPUT, WITHOUT ADDITIONA
2nd item code:
R911256143
Dimensions:
44.0 x 60.0 x 27.0
CO2 eq
-63%
Resource use minerals and metals
-88%
Water use
-57%